• Reklama
Darmowy hosting iv.pl

Jakie podłoże

Budowa i wyposażenie akwarium dla krewetek, raków , bądz krabów.

Moderator: slawas2

Postprzez xlady » 06 lip 2011 18:00

Jakie podłoże dla krewetek możecie smiało polecić ? Takie, uniwersalne dl crystli i red cherry ? Knott, Ada a może jeszcze coś. Przerobiłam RBS, Dennerle, Fluval. Teraz zależy mi na takim, ktore będzie optymalne dla roślin i krewetek.
Forumowiczu! Na forum nie przeklinamy, nie obrażamy, nie używamy wyzwisk ! Posty obrażające innego użytkownika, będą kasowane. Twoja kultura wypowiedzi, świadczy o Tobie.
1080l Ameryka
400l Ameryka
40l kostra córki

Pozdrawiam Beata
xlady Offline

Administrator
Administrator

Imię: Beata
Akwarium: 1080l pawiookie

Postprzez Danyxm » 06 lip 2011 18:52

Tez podlacze sie do tematu. BO rozumem ze z dedykowanym podlozem dla krewetek lawiej utrzymac stabilne male akwa?
Daniel
Danyxm Offline

Doświadczony akwarysta
Doświadczony akwarysta

Postprzez xlady » 06 lip 2011 22:36

Wybór podłoża wcale nie jest prosta rzeczą. Tylko na niektórych malutkie krewecie mają większe szanse na przetrwanie, poza tym musi ono mieć pozytywny wpływ na roślinność, no i oczywiście parametry. Ja sie na 90% zdecydowałam na nowa Amazonię. Poprzednia miałam powder ale sprzedałam, więc teraz chce przetestować New Amazonia. Ponoć to połączenie I i II.
Forumowiczu! Na forum nie przeklinamy, nie obrażamy, nie używamy wyzwisk ! Posty obrażające innego użytkownika, będą kasowane. Twoja kultura wypowiedzi, świadczy o Tobie.
1080l Ameryka
400l Ameryka
40l kostra córki

Pozdrawiam Beata
xlady Offline

Administrator
Administrator

Postprzez manius112 » 05 sie 2011 22:46

Tak dla odświerzenia tematu.

Mam wrażenie że od pewnego czasu w akwarystycze zapanowało ciśnienie na mega ilości światła w akwa, do tego co2 i nawożenie. No nie muwiąc już o podłożach gdzie zarówno producenci jak i kupijący prześcigają się w posiadaniu czegoś nowego.

Wydaje mi się że najpierw należało by się zastanowić jaki sobie cel obieramy w naszym zamiłowaniu. Albo będziemy hodować w akwarium rośliny i pod nie dobieramy podłoże a nasze krewecie i rybcie albo dobieramy do parametrów jakie zamierzamy stworzyć roślinom albo zmuszamy je do życia w takim środowisku.
Jesli decydujemy się że będzie to wkwarium dla krewetek to staramy się dostosować im warunki do najbardziej zbliżonych do naturalnych lub uważanych za optymalne dla danego gatunku a wszystko inne spychamy na drugi plan.

Prosty przykład. Zastosowanie ADA Amazonia II jest świetnym wyborem dla np Crystali (niskie Ph oraz Gh i Kh) ale nie już takim idealnym dla heteropod gdzie Gh powinno być koło 11 a Kh 6. Przy takich kreweciach wystarczy jakiekolwiek położe o małej granulacji a w miarę stabilne jak np Shrimp Sand naszego polskiego aqua-artu.

Moim zdaniem stosowanie np masy światła i podłoża ADA i trzymanie na nich crystali mija się z celem bo zwierzaki te nie będą się czuły zbyt dobrze przy dużej ilości oświetlenia.

żeby się już nie rozpisywać i za mondralę nie uchodzić powiem tak. jeśli wasz "target" to krewecie to warto na ich potrzebach się skupić i ja zastosował bym dla:

krewetek wymagających niskiego Ph,Gh i Kh (np Crystale,tigery,biene,snow white) - ADA amazonia powder czy to stary czy nowy najważniejsze jak najdrobniejszy

krewetek wysokiego (wyższego) Ph,Gh,Kh (np heteropody) - shrimp sand, lub cokolwiek innego ciemnego o małej granulacji i bez tenedencji do zbijania czy podnoszenia parametrów
manius112 Offline

Poznaje temat
Poznaje temat

Postprzez Danyxm » 06 sie 2011 13:49

No teoretycznie zalozenia jakie wyzej napisal manius sa dobre.
W praktyce u mnie w ogolnym zbiorniku ktory dedykowany byl dla roslin (substrat i zwitek i nawozenie i swiatlo) cherry red zyja sobie swietnie i mnoza sie jak nie powiem co. W mniejszym zbiorniku ktory byl dla krewetek stworzony - zdychaly. Sam teraz kombinuje jakie wartosci dla moich krewetek sa najlepsze, ale eidentnie lepiej im w wodzie o parametrach ph7.5 -8 , gh 6-9, kh 3-6 , niz to co mialem w mniejszym akwa : ph6.5, gh3, kh1. Na szczescie mam poza ogolnym akwa dwa male zbiorniczki i wlasnie sobie eksperymentuje z chemia wody - byc moze w koncu uda mi sie zrozumiec o co chodzi.
Wracajac do watku i moich klopotow - jesli istnieje podloze ktore zapewni optymalne warunki wybranym krewetkom (a do tego bym dazyl) to zapewnienieroslinom niezlych warunkow mysle problemem nie jest. Wystarczy umiarkowane swiatlo i jakies tam sensowne nawozenie.
Daniel
Danyxm Offline

Doświadczony akwarysta
Doświadczony akwarysta

Postprzez manius112 » 06 sie 2011 19:34

Dokładnie tak jak mówisz.
Dla przykładu - w moich baniaczkach dla Red Cherry czy Blue Pearl mam podłoże aqua-artu i około 0.45W/1L wody i nie używam żadnych nawozów.
U redek gdzie światło skupia się na przedniej częsci akwarium mam małego heńka który rośnie zdrowo i bąbekuje (nie ma efektu jak przy baniakach Pana Takasziego ale teln jest produkowany). U blue pearl rośnie sobie troszkę meszków i rośliny pływające ale wszystko ma się nadzwyczaj zdrowo.
Zero nawożenia poza ustaleniem poziomu magnezu i wapnia tak jak zaleca Tomm Bar nic poza tym.
manius112 Offline

Poznaje temat
Poznaje temat

Postprzez xlady » 06 sie 2011 23:06

Podłoże jest jednak rzeczą istotną gdyż pozwala nam stworzyć odpowiednie warunki do odpowiednich gatunków przy różnej wodzie. Posiadacze twardej kranówki mogą wybrać podłoża typu RBS ( nie polecam osobiście ), Fluval Stratum, Ada i inne a przy miękkiej np JBL Monado które podnosi GH do 10. Można też zastosować żwirek Dennerle dla krewetek który ma zbliżoną granulację do Ady powder, czy dość popularna Akadamę. Wybór należy od nas i tego co chcemy trzymać. Tak czy inaczej, nawet tak lubiące miękka wodę Crystale, będą miały kłopot z wylinką przy zbyt niskim GH, dlatego warto pamiętać o odpowiednich minerałach dla krewetek.
1080l Ameryka
400l Ameryka
40l kostra córki

Pozdrawiam Beata
xlady Offline

Administrator
Administrator

Postprzez Danyxm » 07 sie 2011 00:20

Czyli pytanie zostaje otwarte: jakie podloze by krewetki byly zdorwe a i rosliny w miare - przy zalozeniu ze bedzie sotosowane z miekka woda?
Daniel
Danyxm Offline

Doświadczony akwarysta
Doświadczony akwarysta

Postprzez xlady » 08 sie 2011 23:04

Dany, odpowiedź masz a moim poście wyżej :)
1080l Ameryka
400l Ameryka
40l kostra córki

Pozdrawiam Beata
xlady Offline

Administrator
Administrator

Postprzez bdead1 » 12 lis 2011 01:19

Witam.
Ja przerabialem wiele podloz. Jednak jesli chcemy zapewnic najlepsze warunki dla kreweci to polecam piasek i zwirek a wode mineralizowac do parametrow wymaganych przez wasze krewecie. Jesli macie na uwadze rosliny wraz z krewetkami polecam Amazonie 1 bo 2 wedlug mnie jest tragiczna a nowej jeszcze nie probowalem. Pamietajcie ze w przypadku krewetek nalezy ostroznie nawozic solami.
Pozdrawiam
bdead1 Offline

Początkujący
Początkujący

Imię: Bartosz

Postprzez xlady » 12 lis 2011 22:54

Na razie mam jeden z baniaczków na New Amazonii i odpukać jest bardzo dobrze.
Czemu uważasz że sole mogą zaszkodzić ?
Ps. Prosiłabym o uzupełnienie profilu i imię w podpisie.
1080l Ameryka
400l Ameryka
40l kostra córki

Pozdrawiam Beata
xlady Offline

Administrator
Administrator

Postprzez bdead1 » 24 lis 2011 00:36

Hej, dzieki zaraz uzupelnie. Sole nie szkodza jako tako ale nadmiar ich juz tak. Sam stosuje sole w krewetkariach i metode EI w moim rosliniaku. O ile w przypadku krewetkariow sole rozrabiam pod krewetki aby zmineralizowac wode pod moich podopiecznych. W przypadku roslinniaka sole stosuje w dawkach wielokrotnie wiekszych niz w krewetkariach zdarzylo mi sie przypadkowo wybic czesc krewetek. Szczegolna ostroznosc zalecam przy metodzie EI gdyz nie mierzymy parametrow, uwaza sie, ze przy tej metodzie jest to nie potrzebne, wrecz zbedne. Pozdrawiam
bdead1 Offline

Początkujący
Początkujący

Imię: Bartosz

Postprzez zakrewetkowany » 09 lut 2015 23:48

Polecam akadamę do bonsai - tanie jak barszcz a ładnie trzyma parametry - odradzam BWS. Obecnie testuje Benibachi ale zobaczymy
375 amazonia
110 księżniczki
20 x różne rozmiary krewetki :)
zakrewetkowany Offline

Poznaje temat
Poznaje temat

Imię: Piotr

Powrót do Akwarium dla skorupiaków